אם אתם עומדים לסיים תואר ראשון בעבודה סוציאלית או שכבר סיימתם אותו, הרי שיש לכם כמה אפשרויות שאתם יכולים ליישם כשהדבר לרוב נוגע בהסבה לפסיכולוגיה, סוציולוגיה וכח אדם. דברים שנוגעים בבני אדם ברמה הבין אישית. אך במקום לעשות הסבה, הרי לא עבור זה נכנסתם לתואר שכזה, למה לא להמשיך לתואר שני ולעסוק במקצוע עצמו?

הנה כמה דוגמאות תעסוקה אשר ניתנות כאפשרות לאחר תואר שני בעבודה סוציאלית-

עבודה במרכזים עבור חולי הנפש

אם החלטתם להתחיל תואר שני בעבודה סוציאלית, סביר להניח שיש לכם זיקה עמוקה למתן עזרה לאלה פחותי היכולת הן מהבחינה הכלכלית הן מהבחינה הנפשית והן מהבחינה הפיזית. לאחר סיום התואר השני תינתן לכם האפשרות להיכנס אל תוך המרכזים לחולי נפש ולסייע להם בכל הקשור למשפחותיהם, לשירותי הרווחה, לבניית תוכנית שיקום, עזרה להשתלב חזרה בקהילה ובעיקר לעזור לאותם חולים ובני משפחותיהם לחזור לסורם במהרה.

בתי חולים

עבודה סוציאלית יכולה להתבטא בהמון צורות אם בחרתם ללכת ולעבוד בבית חולים. כמובן שקיימים בתי חולים המתמחים ישירות במישור הנפשי של האדם אך מחלקות רבות המשלבות גוף ונפש מצריכות עבודה סוציאלית רבה. הבחירה היא שלכם לאיזה כיוון ללכת בתוך מסדרונות בית החולים. אתם יכולים לבחור לעבוד דווקא עם הגיל השלישי ולהעניק להם את היחס והאכפתיות שכה מגיעים להם. תוכלו לבחור לעבוד במחלקת הילדים ובעיקר לעזור להוריהם לצלוח את השהייה בבית החולים. כך או כך, האפשרויות הן רבות.

משרדי הממשלה השונים

תואר שני בעבודה סוציאלית יכול לאפשר לכם להיכנס למשרדים השונים של הממשלה החל ממשרד החינוך ועד למשרד הביטחון וכמו כן משרד הבריאות, הרווחה ועוד. כך למשל, תוכלו לעסוק במשפחות השכולות הטריות יותר וללוות אותם בתהליך השכול, תוכלו לבחור להיכנס למשרד הרווחה ולעסוק החל מילדים, משפחות, מצוקות עוני ועוד. משרדי הממשלה השונים יכולים להעניק לכם תפקידים מאתגרים ומעניינים ויכולים לתת לכם אפשרויות התפתחות מזהירות.

צבא

אם כבר דיברנו על משפחות השכול, הרי שעבודה סוציאלית יכולה לגעת בחיילים, בקצינים ובנגדים עצמם. עצם היותם שייכים לצבא ההגנה לישראל, אין זה אומר שהם לא צריכים עזרה של עבודה סוציאלית. המשמעות של הדבר שתוכלו להיות אזרחים עובדי צה"ל או לחזור לשירות. לצערנו הרב, קיימים המון מקרים בהם צריכים חיילי צה"ל את העזרה של העבודה הסוציאלית בין אם מדובר בחייל שלחם בקרב ונפצע ובין אם מדובר בחייל פשוט שעובר תקופה לא פשוטה בבית. לכל אחד מגיעה העזרה, אתם ודאי יודעים זאת.

עבודה סוציאלית היא עבודה לא פשוטה כלל ולכן גם הקושי בתנאי הקבלה והלימודים הקשים. אם סיימתם את התואר הראשון שלכם, נסו להמשיך לתואר השני ולהצליח אף יותר לעזור לאלה שיידם אינם משגת.