לא חובה ללכת שנים לפסיכולוג כדי לטפל בבעיה ממוקדת שמשבשת את איכות החיים

לימודי הפסיכותרפיה תופסים מקום נכבד בשנים האחרונות ולא בכדי. מטפלים בשיטת הפסיכותרפיה הפכו ללהיט משום שהם מציעים תקווה חדשה לשלל בעיות מודרניות שהאנשים נתקלים בהן בימינו, ופסיכולוגיה של פעם, הקלינית הרגילה, אינה יכולה להתמודד אתן בהצלחה במסגרת זמן סביר.

לשם כך, נוצרו שיטות טיפול חדשניות שעושות שימוש בכלים כמו פסיכולוגיה חיובית ומדיטציה, מיינדפולנס, ביופידבק ועוד אין ספור כלים שלקוחים מקואוצ'ינג אפילו. הכל נועד כדי להציב יעדים ומטרות מעשיות למטופל, כדי להוכיח לו שהוא יכול לשלוט ביתר הצלחה בבעיות שלו ולתקן התנהגויות לא רצויות.

מהי פסיכותרפיה ובמה היא מטפלת?

השיבושים באיכות החיים של מטופלים רבים בגלל בעיות מודרניות כמו חרדה, הפרעות טורדניות כפייתיות, דיכאון, בעיות זהות וקשיים זוגיים משויכים היום לתחום של פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית. זה אומר שהגורם לכל התנהגות שלנו נעוץ בחשיבה ובתפיסת המציאות הלקויה שלנו, ואם רק נשנה את התפיסות האלה נשפיע גם על המחשבות, התגובות הרגשיות וההתנהגות הבעייתית.

לימודי פסיכותרפיה מעניקים לתלמידים ולמטופלים תקוות חדשות לשלוט בבעיות אלה ביתר קלות, כדי להצליח לחולל שינוי במסגרת זמן קצרה יותר. משום כך CBT, שיטה זו, נקראת גם טיפול קצר מועד. התלמידים לומדים במשך כמה שנים את השיטה להביא להקלה ולשינוי בתוך כמה טיפולים משום שאין צורך בשנים של טיפול כדי לתקן בעיה ממוקדת אחת.

למה דווקא פסיכולוגיה התנהגותית קוגניטיבית?

המיקוד בבעיה עוזר לכל כך הרבה אנשים למצוא מענה יעיל ומהיר לבעיות מעשיות, ולכן גם יותר אנשים פונים לקבל טיפול התנהגותי קוגניטיבי ממי שלמדו לימודי פסיכותרפיה. השינוי מורגש ומהיר, הכלים שניתנים למטופלים מלווים אותם במשך כל החיים ויכולים תמיד לשמש אותם גם לאחר מכן.

זוהי הסיבה שבגללה כל כך הרבה סטודנטים מעדיפים להתמחות בתחום זה, להוסיף לכך עוד לימודים שמקנים כלים נוספים ופחות קונבנציונליים לשיטות הטיפול בימינו. התפיסות ההוליסטיות יותר על האדם וההקשר החברתי והתקופתי שלו בהחלט משתקפות גם במגמות לימוד למטפלים בנפש בימינו. הרווח הוא כולו של המטופלים שמקבלים טיפול מהיר וזול יחסית, וחוזרים לשגרת חיים משופרת במהרה.

המכללה האקדמית תל חי מזמינה אתכם ליצור קשר ולהתרשם מתוכנית הלימודים.