לא מעט ישראלים בוחרים להירשם מידי שנה ללימודים גבוהים בחו"ל. אם זה בשל העלויות הנמוכות או תנאי הקבלה המקלים. אחת הדרכים לעשות זאת נכון היא באמצעות דרכון אירופאי שמקנה יתרונות רבים, לרבות מגורים ועבודה. מתכננים ללמוד בחו"ל? ריכזנו בעבורכם מידע חשוב.

הוציאו דרכון אירופאי!

לפני מספר שנים הודיעה ממשלת פורטוגל, שבכוונתה להעניק אזרחות מקומית ליהודים הנושאים שמות משפחה מסוימים, אשר יצליחו להוכיח קשר למגורשי ספרד ופורטוגל במאה ה-15. המטרה הייתה למשוך ישראלים להוציא דרכון, על מנת שיעברו להתגורר במדינה אשר מזדקנת מאוד מבחינה דמוגרפית. על מנת להבין איך עובד התהליך, אפשר לקבל מידע באתר portugal-passport.  כמו כן, ישראלים רבים, בעיקר צעירים, נמשכים לרעיון של הוצאת דרכון אירופאי בכלל ופורטוגלי בפרט, בין היתר בגלל האפשרויות שהוא מספק להם בתחום הלימודים וכן התעסוקה.

היתרון של דרכון פורטוגלי הוא בכך שפורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופי. ברגע שמחזיקים דרכון של אחת ממדינות האיחוד, הרי שניתן ללמוד, לעבוד ובכלל להתגורר בכל אחת מהמדינות. זה פתוח פתח מאוד משמעותי מבחינה כלכלית, מבחינת קריירה ומבחינות אחרות. זו הסיבה מדוע צעירים רבים בוחרים לעבור את המסלול שיוביל אותם אל הדרכון הנכסף, כך הם יוכלו להיות אזרחים באיחוד האירופי, עם כל הזכויות שיש בכך.

יתרונות וחסרונות של לימודים בחו"ל

יש ללימודים בחו"ל מספר יתרונות בולטים. למשל המגוון הוא הרבה יותר גדול, הן של מוסדות הלימודים, הן של התחומים, הן של הקורסים. בין אם זה בפורטוגל ובין אם זה במקומות אחרים. דוגמא טובה אפשר לראות למשל בתחום כמו וטרינריה, שבישראל אפשר ללמוד אותו רק במקום אחד, ובאירופה אפשר לבחור בכל מדינה, היכן ללמוד אותו. כמו כן, לימודי רפואה מקלים יותר בחו"ל, ואף ניתן להירשם ללימודי אדריכלות או עיצוב אופנה – תחומים מאוד פופולאריים באירופה.

עוד יתרון שחשוב לציין הוא האופציה לעשות קריירה בחו"ל כתוצאה מלימודים במדינה כזו או אחרת. מדובר באפשרות הרבה יותר רחבה, הרבה יותר פשוטה, ובדרך כלל השכר הוא גבוה יותר, בעוד שיוקר המחייה נמוך יותר.

לעומת זאת יש גם חסרונות בלימודים בחו"ל. למשל, העובדה שהלימודים מתקיימים בשפה זרה, יש צורך ללמוד אותה היטב, ברמה אקדמית. מעבר לכך, יש את כל העניין של הזרות, הריחוק מהמשפחה ומההוויה הישראלית.