עיצוב סביבת העבודה בימינו ובשנת 2021 הפך למשימה מאתגרת במיוחד, בעיקר בשל ההגבלות על צורת הלימדה תחת משבר קורונה. כעת ילדים לומדים בקפסולות או מהבית כאשר כל מה שידעו על בתי ספר וכיתות: לובש צורה אחרת לחלוטין ממה שהכירו בעבר. מי שרוצה לעצב חלל למידה בבית או במוסד לימודים – חשוב שידע קצת יותר על הדרך לתכנן מתחמי לימודים. אז איך עושים זאת באמת? הנה כמה טיפים טובים:

נעזרים במומחים

אם יש לכם תקציב עבור עיצוב מתחמי למידה תוכלו לבחור חברות המומחיות בעיצוב מתחמי לימודים וסביבות למידה. המומחים יודעים כיצד לעצב מרחב כך שהוא ישפיע לטובה על מצב הרוח, על ערנות התלמידים, כישורים חברתיים וכולי. המומחים יודעים כיצד לפעול כך שהמרחב יפתח את התודעה, בין אם הלימודים נעשים בכיתה במרחק של תלמידים אחד מהשני לבין אם בקפסולות או במרחב למידה ביתי.

מעצבים לבד

אם אתם רוצים לעצב לבד את מרחב הלמידה תוכלו להשתמש בשיטות שונות להרגעת התלמידים, שיפור הריכוז, פיתוח הדמיון ויצירת מרחב אפקטיבי. השתמשו בעיצוב בצבעים מרגיעים כמו צביעת הקירות בצבעי ירוק פסטל ושימוש בצבעים מעוררים כמו כתום, צהוב, תכלת וכולי. שלבו יצירות של התלמידים במרחב הכיתה, ושימו לב כי נעשה שימוש בתמונות ודמויות שאפשר לתלות על הקיר כמו של בעלי חיים, פרחים, צורות גאומטריות וכולי. קשטו את הכיתה במוטיבים מן הטבע כמו אצטרובלים, בלוטים, פרחי שדה ושאר אלמנטים ונסו לשתף את התלמידים בעיצוב. 

מרחב ביתי

כשאתם מעצבים מרחב לימודים ביתי הקצו לכך חדר פרטי שבו הילד יכול להישאר מרוכז וללמוד ללא הפרעה. דאגו לריהוט כמו שולחן כתיבה, כיסא מחשב נוח, וציוד מתאים. עצבו ביחד עם הילד את החדר בצבעים ובפריטים שהוא אוהב. כך תוכלו לעודד את הילד ללמוד גם ללא הימצאותו בכיתה.

רוצים לעשות זאת לבד? הכירו מסלול לימודי עיצוב מרחבי למידה