השימוש בטלפון עשוי להסיח את תשומת הלב ממה שקורה בסביבה הקרובה. כאשר אדם שקוע בשיחה עירה בביתו, אין בכך בעיה אך כאשר מדובר בנהג בזמן נהיגה, יש בכך סכנה אפשרית. משום כך, חשוב לדעת מה אומר החוק לגבי שימוש בטלפון בזמן נהיגה. שימו לב כי המשטרה נוקטת באמצעי אכיפה מוגברים, על מנת לאתר ולזהות נהגים שמשתמשים בטלפון תוך כדי נהיגה.

שימוש במכשיר – רק בדיבורית 

על פי החוק, שימוש בטלפון בזמן נהיגה איננו בהכרח שימוש במכשיר לצורך שיחה. בזמן נהיגה, החוק לא מתיר לשוחח בטלפון, לשלוח הודעות או אפילו לאחוז במכשיר לכל תכלית שהיא. אין לגעת במכשיר כדי להשיב לשיחה, להפעיל אפליקציה או להרים אותו במידה שנפל. השימוש במכשיר אפשרי, אך ורק כאשר הוא מוצמד לדיבורית. הדיבורית, אגב, היא כל מכשיר תקני שאוחז במכשיר ומאפשר לנהג לנהוג מבלי שיצטרך לאחוז במכשיר או לגעת בו לכל תכלית שהיא. 

מה זאת אומרת זמן נהיגה 

חשוב להגדיר איך רואה החוק ואיך מתייחס בית המשפט, למצב נהיגה. הנושא מעט מעורפל, והיו שופטים שהקלו ואחרים שהחמירו, כלומר התייחסו למשל לרכב מונע שעומד בפקק כאל רכב בזמן נהיגה. על פי רוב, שוטר תנועה לא נוטה להוציא דו"ח תנועה בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה, אם הנהג השתמש במכשיר בזמן שהרכב למעשה עמד במקום. הכלל המרכזי המנחה הוא רמת הסיכון. אם מעשי הנהג מעמידים אותו או אחרים בסיכון, הרי שמדובר בעבירת תנועה. 

במידה ונקנסתם בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה, שימו לב שמדובר בעבירה שמקנה 8 נקודות במשרד הרישוי. נהג שמסרב לשלם יוכל להגיש בקשה להישפט. על פי הנסיבות ועל פי הייצוג המשפטי, יקבע השופט האם קיימת אשמה ומה יהיה העונש.  

מחפשים עורך דין תעבורה באשדוד? הקליקו על הלינק