לא מעט צעירים וצעירות שואלים את עצמם, איפה עדיף להם את התואר הראשון, במכללה או באוניברסיטה. אנחנו ננסה לעזור להם לקבל החלטה בצורה נכונה.

איפה תעשו את התואר הראשון שלכם

עד לפני קצת יותר מעשרים שנה, התשובה לשאלה איפה לעשות תואר ראשון הייתה מאוד פשוטה. היו בישראל 5 אוניברסיטאות ולא היו כמעט מכללות. על כן רוב הצעירים שרצו ללמוד, היו חייבים להירשם לאוניברסיטה. השינוי שחל בשנות התשעים עם הקמתן של מכללות פרטיות ואחרות, הביא לידי כך שכל צעיר וצעיר שרוצים ללמוד תואר ראשון, יכולים לבחור האם לעשות את זה במכללה או באוניברסיטה.

כך למשל, הם יכולים לבחור האם לפנות אל לימודי תואר ראשון במכללת ספיר או בכל מכללה אחרת, או להבדיל, לנסות ולהתקבל לאחת האוניברסיטאות וללמוד שם. במאמר זה, אנחנו נעשה השוואה קצרה ונסביר מה עדיף. צריך לציין, שהכל בהנחה ומדובר על שני מוסדות, מכללה ואוניברסיטה ברמה שווה, וכמובן הכוונה לאותו מקצוע.

דרישות

בעקרון, הרבה פעמים הדרישות של האוניברסיטאות הן הרבה יותר גבוהות, וזה מה שגרם מוביל צעירים וצעירות רבים להירשם למכללות. זה לא אומר בהכרח שהרמה גבוהה יותר, אלא שהאוניברסיטאות מבקשות לעשות סינון בצורה הרבה יותר קפדנית ולהקשות יותר על המועמדים השונים.

מרצים ותוכנית לימודים

אין פה הבדל מהותי, זה לא שבמקום אחד ילמדו חומר שהוא רלוונטי ובמקום אחר חומר שאיננו כזה. במיוחד לאור העובדה שבמכללות רבות מלמדים מרצים מהטובים ביותר בתחום, בין אם זה באופן מעשי ובין אם זה באופן תיאורטי. יש הסבורים שבמכללות נוגעים יותר בדברים אמיתיים ופחות בתיאוריות ובמבוא, ועל כן מי שיוצא מתוך המכללה, יהיה לו קל יותר להשתלב בעולם האמיתי של המקצוע.

יחסי חברה

אין ספק, שבמרבית המכללות הקשר בין הסטודנטים הוא טוב יותר, במיוחד אם מדובר על מכללות רחוקות מהמרכז, למשל כמו מכללת ספיר, אליה מגיעים ללמוד מכל הארץ, ואז נוצרים קשרים חברתיים מאוד טובים בין הסטודנטים. דבר שלא קיים בהרבה אוניברסיטאות.

תנאים – המכללות הטובות מציעות היום תנאים שאינם נופלים מהאוניברסיטאות המובילות, ואפילו עולים עליהן.