חרדת בחינות הינה תופעה מוכרת ונפוצה למדי. ילדים רבים סובלים מהבעיה, אשר מתבטאת בתחושה של "בלק-אאוט" מוחלט בזמן הבחינה, למרות הלמידה וההשקעה של הילד להתכונן אליה. ילדים רבים חווים תחושה של לחץ וסוג של חרדת ביצוע בזמן הבחינה, דבר שגורם להם לציונים נמוכים, שכלל אינם משקפים את הידע שלהם ואת רמת ההשקעה שלהם בלימודים. ילדים רבים שחווים את התופעה, נוטים לא לדבר עליה מתוך בושה או תחושה שהם שונים מאחרים. התופעה נפוצה בעיקר אצל תלמידים שקדנים, שההצלחה בבחינה חשובה להם. ילדים בעלי אישיות רגישה, נוטים לסבול יותר מהתופעה, אשר מתבטאת הן בפן הנפשי ובן בפן הגופני.

חרדת בחינות – מהן הסיבות לכך?

תלמידים שונים סובלים מחרדת בחינות ברמה שונה וכתוצאה מגורמים שונים. ישנם תלמידים הסובלים רק מגורם אחד, ואילו אחרים יכולים לסבול משילוב של מספר גורמים. אחד הגורמים השכיחים ביותר לבעיה, הוא הפחד מכישלון. תלמידים רבים קושרים את הערך העצמי שלהם ליכולת שלהם להצליח במבחן, דבר שגורם להם לפחד מהותי מפני כל בחינה ובוחן. סיבה נפוצה נוספת היא היסטוריה של ציונים לא מוצלחים במבחנים. אין ספק כי ניסיון קודם יכול להשפיע על מצב הרוח של התלמיד, אשר חושש להגיע פעם נוספת לציון נמוך ולא מספק. הגורם השלישי לחרדה, הוא חוסר הכנה מספק למבחן, היות והצורך ללמוד את כל החומר ברגע האחרון, יכול לגרום ללא מעט סטרס.

מה חשוב לדעת לגבי חרדת בחינות?

כאמור, מדובר על חרדה שלא מעט אנשים סובלים ממנה, גם בהיותם תלמידים בבית הספר וגם בהיותם סטודנטים באוניברסיטה ולכן קיימות דרכי הטיפול השכיחות בחרדת בחינות. מדובר בבעיה נפוצה במיוחד בקרב תלמידים מצטיינים, בעלי ציפיות גבוהות מעצמם ומהציונים שהם אמורים להוציא. מדובר על פרפקציוניסטים שחייבים לקבל את הציון הגבוה ביותר, דבר שגורם להם להעמיס על עצמם יותר וכתוצאה מכך לחוות תחושות של לחץ וחרדה, שמתבטאות ב"בלק-אאוט" במהלך הבחינה. תלמידים שסובלים מחרדת בחינות, יחוו בדרך כלל תחושת "בלק-אאוט" במהלך הבחינה, יחששו כל הזמן לשכוח את חומר הלימוד או ירגישו תמיד שהם לא מוכנים לבחינה. תלמידים אלו יצטיינו בלמידה בכיתה או בשיעורי הבית, אך ייכשלו בבחינות.