בחינה – מה המילה הזו אומרת לכם? איזו הרגשה היא מסבה לכם? יש לא מעט תלמידים ונבחנים שכל מבחן אצלם הוא הר כלמעט בלתי עביר. וזה לא קשור לידיעת החומר או לרמת השליטה שלהם בו. העובדה שהם נקראים להציג את הידיעות שלהם ולהוכיח ידע היא זו שגורמת להם להיות לא מרוכזים ולא מצליחים. תוצאות הבחינה למרבה הצער – בהתאם לכך. ככל שמדובר על חרדה חמורה יותר כך חשוב יותר לטפל בה. לא להתעלם, לא להשלים אלא להתייצב מולה ולמצוא טיפול בחרדת בחינות היעיל ביותר.

כיצד מטפלים בחרדת בחינות?

שלב ההבחנה – שלב זה הינו חשוב מאוד, בו הנבחן שם את האצבע על התופעה ומודע לכך שאכן זו ההתמודדות שלו. חרדת בחינות הוא דבר שצריך לזהות אותו ולהכיר כי זה הדבר שמתקיל וגורם לכישלונות חוזרים ונשנים בבחינה.

שלב בחירת טיפול – אחרי שברור לנבחן כי הוא מתקשה במבחנים בגלל החרדה, הוא צריך למצוא את הפתרון. פעמים הוא יכול להשתמש בטקטיקות עצמיות לשם הרגעה לקראת המבחן. אך במקרים מסוימים יהיה צורך לבחור טיפול מקצועי שירגיע ויעזור לו להתמודד עם החרדה ועם המבחנים.

התאמה מול המטפל – נזכיר כי התאמה טובה בין הנבחן לבין המטפל הוא כלל יסוד. זה אומר שהנבחן שסובל מחרדת בחינות צריך למצוא את המטפל המוסמך שיש לו מולו תקשורת טובה. שהוא מצליח לתת בו אמון ולעבור יחד עימו תהליך של טיפול בחרדה שמאפיינת את הבחינות שלו.

תוצאות בשטח – כל טיפול תועלתי מופיע באופן הדרגתי. לכן אי אפשר לצפות לשינוי דרמטי שמתרחש ביום אחד בהיר. צריך להיות מודעים לכך ולקחת את הזמן כי תהליכים נפשיים ורגשיים מתרחשים בהדרגה עד לתוצאות טובות ולמענה שלו על בחינות.

אולי יעניין אתכם גם > טיפול בפחד קהל